Cs Arad Community

Cum sa iti creezi un config .   2z8bv910

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Cs Arad Community

Cum sa iti creezi un config .   2z8bv910

Cs Arad Community

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun Venit pe forum. Te rugam sa te inregistrezi/loghezi.
A aparut sectiunea NFS (Need for Speed).Posteaza acolo o versiune de Need For Speed care sa functionaze (cand il descarci si cand il instalezi si cand te joci) si joacate impreuna cu ceilalti.
Radio20. Cel mai bun Radio. www.radio20.ro
Aici poate fi mesajul tau(Fara reclame).Trimite PM lui AnK` pentru detalii

    Cum sa iti creezi un config .

    Vasy [;x]
    Vasy [;x]
    Moderator Global
    Moderator Global


    Mesaje : 189
    Puncte : 24180
    Karma : 3
    Data de inscriere : 12/05/2011
    Varsta : 32
    Localizare : Sighisoara

    Cum sa iti creezi un config .   Empty Cum sa iti creezi un config .

    Mesaj Scris de Vasy [;x] Dum Mai 15, 2011 3:17 pm

    Pentru inceput folositi configul initial fiindca tutorialul nu consta si in cvaruri. (il gasiti in folderul de cs/cstrike/config.cfg)
    Bindurile - Folosirea unei comenzi din cs (cvar, inclusiv comenzi de admin) pe o anumita tasta.
    Aliasurile - Inlocuirea mai multor comenzi cu un cuvant ales de tine pe care mai tarziu sa il bindezi pe o tasta.

    Bindurile
    De exemplu eu m`am plictisit sa trag pe "click" si vreau sa trag pe "DELETE".("subliniez" ca e doar un exemplu) Scriu asa:
    Cod:
    bind "DELETE" "+attack"

    Intai se pune tasta si apoi comanda(intre ghilimele sau nu...dar de obicei e mai bine cu ghilimele..si spatiile la locul lor)
    La fel de bine putem pune la o tasta mai multe comenzi sau la o comanda mai multe taste(dar mai bine iese cu un alias). De exemplu eu vreau sa pun pe "F1" sa`mi cumpere AWP cu munitie...si armura. Scriu asa:

    Cod:
    bind "F1" "awp;vesthelm;buyammo1"

    Aliasurile
    De exemplu eu vreau sa sar si sa ma las jos in acelasi timp. Facem asa:
    Cod:
    alias cocostarc "+jump;+duck"
    bind "SPACE" cocostarc

    Prin aliasuri si binduri, de obicei ce rezulta se numeste script.
    Sunt multe moduri prin care poti scrie un alias...dar asta e cea mai simpla variata...
    Un exemplu de script mai complex:
    Bunny Hop:
    Cod:
    alias +_bhop "alias _special bhop_;bhop_"
    alias -_bhop "alias _special"
    alias bhop_ "-+;wait;special"
    alias -+ "bhop+"
    alias bhop+ "+jump;alias -+ bhop-"
    alias bhop- "-jump;alias -+ bhop+"
    bind "space" "+_bhop"

    Intr`un config mai poti pune si altele...cum ar fi un echo. Echo-urile apar in consola cand incarci configul. Exemplu:
    Cod:
    echo Salutare !
    echo Pregatitiva de lupta !

    Sunt folosite mai mult pentru look sau in alcatuirea unui script si e pus echo pentru verificare .. daca e activat (merge) scriptul respectiv sau nu.
    Daca pui comenzi cvaruri sau altele direct .. fara bind sau alias se actioneaza la incarcarea configului.
    Exemplu:
    Cod:
    name "TESTING CONFIG"
    sau:
    Cod:
    say "Am intrat pe server sa va rup !"

    Va spune asta daca il activezi pe server.
    Mai sunt si alte comenzi folosite intr`un config...dar mai bine le evitati decat sa le puneti aiurea (doar sa fie)
    Cum ar fi :
    Cod:
    unbindall - sa nu poti edita din joc configul.
    (nu e prea sigur...mai bine ii dai read only din properties)
    Cod:
    clear - sterge tot din consola (mesaje) la incarcarea configului

    Bindurile de admin:
    Exemplu:

    Cod:
    bind "F2" "admin_showip"
    Pentru adminmod. Puteti pune in loc de admin, amx...sau puteti pune si pe amx si adminmod in acelasi timp:
    Cod:
    bind "X" "admin_showip;amx_showip"
    sau
    bind "F12" "amx_say Vizitati forumul;amx_tsay Forumul serverului;amx_csay http://www.cs-gothic.ro/"

    Dupa ce editati in el il salvati cu ce nume vreti si il puneti in folderul "cstrike". Iar cand doriti sa il activati dupa ce intrati in joc scrieti "exec nume.cfg" in consola.

      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 1:54 pm