Cs Arad Community

cstrike Cvar List   2z8bv910

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Cs Arad Community

cstrike Cvar List   2z8bv910

Cs Arad Community

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bun Venit pe forum. Te rugam sa te inregistrezi/loghezi.
A aparut sectiunea NFS (Need for Speed).Posteaza acolo o versiune de Need For Speed care sa functionaze (cand il descarci si cand il instalezi si cand te joci) si joacate impreuna cu ceilalti.
Radio20. Cel mai bun Radio. www.radio20.ro
Aici poate fi mesajul tau(Fara reclame).Trimite PM lui AnK` pentru detalii

    cstrike Cvar List

    Vasy [;x]
    Vasy [;x]
    Moderator Global
    Moderator Global


    Mesaje : 189
    Puncte : 24070
    Karma : 3
    Data de inscriere : 12/05/2011
    Varsta : 32
    Localizare : Sighisoara

    cstrike Cvar List   Empty cstrike Cvar List

    Mesaj Scris de Vasy [;x] Mar Mai 31, 2011 8:24 am

    Deoarece am vazut in multe locuri ca multi nu prea stiu ce inseamna cvar , si la ce anume foloseste m-am hotarat sa fac un tutorial explicativ.

    Pentru a vedea lista cu toate cvar-urile click AICI
    1.) Ce este un CVAR ?

    CVAR - variabile ale consolei. Fiecarui CVAR ii este asociat o valoare anume. Aceasta valoare poate fi schimbata din consola. ( folosind tasta ~ ).

    Exista 4 tipuri de CVAR-uri :

    * Boolean : 0 - off sau 1 - on
    * Intreg : un numar intreg ( de ex : 1, 5, -8, 2000, etc.. )
    * Real : un numar cu zecimale ( de ex : 0.01, 3.5, etc.. )
    * String : un set de caractere.

    Exemplu :

    cl_righthand este cvar-ul care controleaza pozitia armei ( pe stanga sau pe dreapta ). Acest cvar este boolean.
    * daca setati in consola voastra cl_righthand 0 veti avea arma pe partea stanga
    * daca setati in consola voastra cl_righthand 1 veti avea arma pe partea dreapta

    2.) Salvarea CVAR-urilor .

    Dupa cum stiti cvar-urile scrise in consola se salveaza, ei bine pentru cei ce nu stiu nu toate is pastreaza ultima valoare. De aceea daca vreti ca sa nu scrieti in consola toate cvar-urile necesare de fiecare data cand intrati in Counter-Strike, va trebui sa le salvati intr-un fisier de tip config. (*.cfg)
    Sunt multe fisiere de tip .cfg dintre care doar 3 ne pot interesa in acest fel, care sunt executate automat la lansarea jocului. Cele 3 fisiere sunt : autoexec.cfg, config.cfg, userconfig.cfg. In fisierul config.cfg veti gasi bindurile voaste + cateva din cvar-urile salvate automat. Nu adaugati nimic in acest config, deoarece totul va fi sters automat.

    * autoexec.cfg si userconfig.cfg sunt fisiere speciale pentru adaugarea cvar-urilor in ele.

    Cele 3 fisiere de tip config sunt executate in aceasta ordine, dupa cum am mai spus, automat :
    * autoexec.cfg
    * config.cfg
    * userconfig.cfg

    ATENTIE ! : Va sugerez sa puneti cvar-urile in userconfig.cfg, deoarece daca e puneti in autoexec.cfg e posibil sa se suprapuna cu cele din config.cfg .

    3.) Cum sa creezi fisiere .cfg ?

    Trebuie sa folositi Notepad. ( START -> All Programs -> Accesories -> Notepad ).
    Aici puteti adauga orice CVAR/comanda, fiecare pe rand separat, sau pe acelasi rand dar folosind simbolul ;

    Ex :
    * pe rand separat :
    Code:
    cl_righthand "1"
    volume "0.4"
    cl_crosshair_size "small"

    * pe acelasi rand :
    Code:
    cl_righthand "1";volume "0.4";cl_crosshair_size "small"


    Dupa ce ati terminat da adaugat toate comenzile/CVAR-urile salvati cu extensia *.cfg ( File -> Save As ).
    Exemplu :
    Code:
    exemplu.cfg

    IMPORTANT ! : Aveti grija ca in campul "Type" sa fie setat "All files" !

    4.) Unde salvam fisierele de tip *.cfg ?

    VALVE :
    Code:
    C:\hlds\cstrike

    STEAM :
    Code:
    C:\steam\steamapps\numele contului\counter-strike\cstrike

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 1:52 pm